6 lutego 2012

60 lat temu Elżbieta II objęła brytyjski tron


60 lat temu Elżbieta II objęła brytyjski tron. Równe 60 lat temu była razem z mężem,  księciem Filipem w Kenii, kiedy to posłaniec przyniósł wiadomość o śmierci Króla Jerzego VI. Zmarł na raka płuc, ponieważ całe życie nałogowo palił papierosy.  Wstępując na tron, Elżbieta miała już dwójkę dzieci, Karola i Annę. Królowa włada nie tylko Wielką Brytanią, ale również terytoriami należącymi do Wspólnoty Brytyjskiej, czyli na przykład Jamajką czy Kanadą, która ma własnego premiera, ale ustrój - monarchii konstytucyjnej. Królowa pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych, wygłasza mowę tronową, podejmuje szefów państw i każdego roku składa co najmniej dwie wizyty zagraniczne. Jest też zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego.Uroczystości związane z jubileuszem będą trwały kilka miesięcy i będzie zaangażowana w nie cała rodzina.


Od lewej: Królowa Matka, mały Książę Karol, księżniczka Małgorzata.


Cały czas zastanawiam się nad urodą Elżbiety - była wyjątkowo piękna, o oryginalnej urodzie.


Po objęciu tronu, Królowa swoim dzieciom poświęcała tylko godzinę dziennie. Książę Filip stał się tylko "mężem swojej żony" - stał się jej poddanym i stracił dominację w ich związku. To doprowadzało do konfliktów między nimi.


Kate rzadko spotyka się  z Królową. Przed ślubem najczęściej spotykała ją tylko na ślubach członków rodziny.


Kate była widziana dzisiaj na ulicy King's Road w Londynie.

3 komentarze:

  1. Dodaję komentarz, aby prowadzenie tego bloga nie było bezsensowne. xd Ja wchodzę to codziennie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Codziennie wchodzę na stronę bloga i chętnie go czytam. Dziękuję prowadzącej za umieszczane wiadomości:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Leniuchy z nas:) wchodzimy na bloga, ale nie zawsze piszemy:) z mojej strony to się zmieni:) sądzę, że królowa Elżbieta w czasach swojej młodości była ładna, może nie najładniejsza, ale na pewno wyglądała dojrzale i elegancko, prawdziwa dama.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...