18 maja 2018

Wszystko co powinniście wiedzieć o ślubie Harry'ego i Meghan

Kensington Palace Twitter

Czas i miejsce ślubu: ślub odbędzie się 19 maja 2018 roku w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. 

Windsor to miasto w hrabstwie Berkshire, oddalone od Londynu o ok. godzinę jazdy samochodem. Znajduje się tam XI-wieczny zamek, również noszący nazwę Windsor, który jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. W znajdującej się obok kaplicy odbyło się wiele królewskich ślubów, m.in. Petera Phillipsa, wnuka królowej Elżbiety, z Autumn Kelly, księcia Edwarda, syna królowej, z Sophie Rhys Jones czy lady Helen Windsor, córki księcia i księżnej Kentu, z Timothy Taylorem. Co więcej, odbyło się tam też nabożeństwo w intencji księcia Karola i księżnej Camilii po ich ślubie cywilnym.

Dokładny plan uroczystości: poniżej znajduje się plan uroczystości z dokładnymi godzinami, podanymi według czasu polskiego.

 • 10:30 - 12:00 - na miejsce autokarami zaczną przyjeżdżać goście, którzy spod słynnej Okrągłej Wieży udadzą się do kaplicy, wejdą południowym wejściem i zajmą swoje miejsca
 • 12:20 - do kaplicy zaczną przychodzić lub przyjeżdżać członkowie rodziny królewskiej
 • 12:45 - około tej godziny, do kaplicy przyjdą książę Harry (który podobno ma zgolić swoją brodę na ten wielki dzień) oraz jego świadek, książę William. 
 • 12:55 - 12:59 - zgodnie z protokołem, królowa Elżbieta będzie ostatnią, która zjawi się na miejscu zaślubin przed panną młodą. 
 • 12:59 - do kaplicy przyjedzie panna młoda, razem ze swoją mamą, Dorią Ragland oraz małymi druhenkami i drużbami. 
 • 13:00 - rozpoczęcie ceremonii
 • 14:00 - zakończenie ceremonii. Harry i Meghan pojawią się na wielkich, zachodnich schodach kaplicy, gdzie będą pozdrawiać zgromadzony tłum. Będzie na nich czekała kareta, w której jako mąż i żona przejadą w procesji po ulicach Windsoru. 
 • 14:05 - 14:30 - procesja po ulicach Windsoru. W tym czasie goście udadzą się z kaplicy do St. George's Hall, gdzie odbędzie się przyjęcie, wydane przez królową.
 • 20:00 - panna i pan młody udadzą się do Fragmore House, gdzie odbędzie się wesele dla najbliższych książęcej pary. Przyjęcie weselne zostanie wydane przez księcia Karola.

Gazeta The Sun opublikowała poniższą grafikę, aby zobrazować wyżej podany plan:


Na twitterowym koncie brytyjskiej rodziny królewskiej został udostępniony filmik pokazujący z ciekawej perspektywy trasę przejazdu procesji.

W jakiej polskiej stacji będzie można oglądać relację? Kilka polskich stacji telewizyjnych zapowiedziało relację ze ślubu Harry'ego i Meghan. Są to:

TVN24 - transmisja od 11:00

Metro - transmisja od 11:00

TVP1 - transmisja od 11:40

Polsat News - transmisja od 12:00

Gdzie w Internecie będzie można oglądać transmisję i śledzić relację? Transmisję online będzie można oglądać na kanale rodziny królewskiej na YouTube. Co więcej, śledzić relację i komentować ją na bieżąco z innymi, będzie można na moim blogu. Pojawi się więcej linków, dzięki którym będzie można śledzić transmisję w internecie.

Nabożeństwo poprowadzą dziekan Windsoru David Conner oraz arcybiskup Canterbury, Justin Welby.


Książę Harry poprosił swojego brata, księcia Williama, aby ten był jego świadkiem na ślubie. Książę oczywiście się zgodził. W 2011 roku, podczas ślubu Williama z Kate Middleton, Harry został poproszony o bycie jego świadkiem.

Od samego początku przygotowań jest podkreślane, iż życzeniem Meghan i Harry'ego jest, aby jak największa liczba osób czuła się częścią uroczystości. Ma to być ich podziękowanie za wszystkie życzenie jakie spływają do nich z całego świata od dnia ogłoszenia zaręczyn.

Mama Meghan, Doria Ragland, kilka dni temu przyleciała do Wielkiej Brytanii. Miała okazję spotkać się z księciem Karolem i księżną Camillą, Kate i Williamem oraz George'em i Charlotte, a także z królową Elżbietą i księciem Filipem. Pani Ragland spędzi z córką noc przed ślubem w Cliveden House, a także będzie jej towarzyszyć w drodze do kościoła.


Ojciec Meghan, Thomas Markle nie będzie uczestniczył w uroczystości. Z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z przyjazdu do Wielkiej Brytanii, co niestety, zostało poprzedzone kilkudniową operą mydlaną w mediach. Ostatecznie w czwartek, Meghan, za pośrednictwem pałacu Kensington, wydała oświadczenie w którym poinformowała, że jej ojciec nie przyjedzie na ślub. Natomiast dzisiaj dowiedzieliśmy się, że Meghan poprosiła księcia Karola, aby odprowadził ją do ślubu. Jak piszą królewscy reporterzy, Karol był bardzo wzruszony tą propozycją i z radością ją przyjął. Było to życzeniem Meghan.

Księciu Harry'emu i Meghan zależało, aby uczcić pamięć księżnej Diany w trakcie ceremonii. W związku z tym, rodzeństwo księżnej zostało zaproszone na uroczystość wraz ze swoimi rodzinami. Co więcej, jedna z sióstr księżnej Diany, lady Jane Fellowes, odczyta jedno z czytań.

Embed from Getty Images

Potwierdzono, że książę Filip, mąż królowej Elżbiety, weźmie udział w jutrzejszej uroczystości. Nie było to pewne, ponieważ kilka tygodni temu przeszedł operację biodra.

Meghan i Harry poprosili  dzieci, aby zostali ich małymi druhenkami i paziami. W tym gronie znaleźli się:
 • Księżniczka Charlotte (3 lata)
 • Florence van Cutsem (3 lata) - chrześnica Harry'ego, córka Alice i Nicholasa van Cutsem
 • Remi Litt (6 lat) - chrześnica Meghan, cróka Benity i Darrena Littów
 • Rylan Litt (7 lat) - chrześnica Meghan, cróka Benity i Darrena Littów
 • Ivy Mulroney (4 lata) - córka przyjaciół Meghan, Jessici i Benedicta Mulroney
 • Zalie Warren (2 lata) - chrześnica Harry'ego, córka Zoe i Jake'a Warrenów
 • Książę George (4 lata)
 • Jasper Dyer (6 lat) - chrześniak Harry'ego, syn Amandy i Marka Dyerów
 • Brian Mulroney (7 lat) - syn przyjaciół Meghan, Jessici i Benedicta Mulroney
 • John Mulroney (7 lat) - syn przyjaciół Meghan, Jessici i Benedicta Mulroney
Embed from Getty Images

Meghan i Harry poprosili, aby Ci którzy chcieliby podarować im prezent z okazji ślubu, przelali pieniądze na konta wybranych przez nich organizacji charytatywnych. Są to:

 • CHIVA (Children's HIV Association) - wspiera dzieci dorastające z HIV oraz ich rodziny
 • Crisis - pomoc dla bezdomnych
 • Myna Mahila Foundation - wspiera kobiety w miejskich slumsach Mumbaju
 • Scotty's Little Soldiers - wspiera osierocone wskutek wojny dzieci
 • StreetGames - zachęcanie do zmiany stylu życia poprzez sport
 • Surfers Against Sewage - zajmuje się ochroną oceanów, plaż, fal i dzikiej przyrody
 • The Wilderness Foundation UK - promuje korzyści i radość, jaką daje dzika przyroda

Przygotowanie tortu weselnego zaczęło się kilka dni temu. Mieszkająca w Londynie amerykańska cukiernik Claire Ptak została poproszona o przygotowanie cytrynowego tortu z kwiatami czarnego bzu.

Phillipa Craddock została wybrana przez przyszłą książęcą parę, aby przygotować dekoracje kwiatowe na ten wielki dzień.

Czy nasuwają się Wam jeszcze jakieś pytania? Zostawcie je w komentarzach, a z pewnością na nie odpowiem!

__________________________________ 

 Meghan i jej mama Doria przyjechały do Cliveden House, gdzie spędzą noc przed ślubem.


Poniżej możecie zobaczyć filmik z przyjazdu:


Harry i William zaskoczyli zgromadzonych przed zamkiem Windsor i wyszli do nich na krótkie spotkanie. Teraz czekamy na przyjazd Meghan i jej mamy do Cliveden House.

 

5 komentarzy:

 1. Nie mogę się doczekać!!! To będzie dzień pełen wrażeń, No i oczywiście zobaczymy Kate 😍😍😍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, dokładnie! Następną okazję będziemy mieć w czasie Trooping the Colour, a następną... Nie mam pojęcia :(

   Usuń
 2. Trudno mi uwierzyć,że ten wielki dzień już jutro,ale z drugiej strony nie mogę się doczekać!
  To będzie piękna uroczystość.Dobrze,że cała rodzina będzie mogła w niej uczestniczyć,nie wyłączając księcia Filipa po operacji,Zary w ciąży i Kate tuż po porodzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przygotowałaś fajny post :)

  OdpowiedzUsuń