23 sierpnia 2020

Ten drugi książę William

William, książę Gloucester był jednym z tych członków brytyjskiej rodziny królewskiej o którym długo nie miałam pojęcia. Kiedy przypadkowo trafiłam na film dokumentalny poświęcony jego osobie, zachwyciłam się historią jego życia, która nie jest zbyt często wspominana w mediach - a szkoda, bo mogłaby stać się scenariuszem dobrego filmu. 

Embed from Getty Images

Młody i przystojny kuzyn królowej Elżbiety, w latach 60. wiódł eleganckie i światowe życie. Choć nazywany był przez niektórych playboyem, nie lubił zainteresowania wokół swojej osoby. Po uzyskaniu dyplomu z historii na uniwersytecie Cambridge, a później kolejnych studiach na uniwersytecie Stanforda w USA, podjął pracę w służbie cywilnej i wybrał zawód dyplomaty. Imponował młodemu księciu Karolowi od którego był o 7 lat starszy i mówi się, że to po nim jego starszy syn nosi imię William. 

Geoff Charles / CC0

W dniu narodzin, 18 grudnia 1941 roku,  William był czwarty w kolejce do brytyjskiego tronu. Jego ojcem był Henryk, diuk Gloucester, trzeci syn króla Jerzego V i królowej Marii. William był wyczekanym dzieckiem, który odziedziczył najlepsze cechy swoich rodziców.

he Memoirs of Princess Alice, Duchess of Gloucester, wyd. Collins 1983

Jako dyplomata pracował na placówkach w Nigerii i w Japonii. We wrześniu 1968 roku przyleciał do Tokio, samodzielnie pilotując prywatny samolot, gdzie objął stanowisko drugiego sekretarza przy ambasadzie Zjednoczonego Królestwa. Będąc tam zapominał, że jest księciem, wiódł zwykłe życie, co było dla niego wielką radością.

Embed from Getty Images

Pewnego dnia, William został zaproszony na bal maskowy, gdzie poznał Zsuzsi Starkloff, która stała się miłością jego życia. Rodzina królewska nie akceptowała ich związku - pochodząca z Węgier Zsuzsi była starszą od księcia rozwódką z małym dzieckiem, byłą modelką i stewardessą. 

Embed from Getty Images

Jak wspominają przyjaciele Williama, Zsuzsi była dowcipna, inteligentna, atrakcyjna. Książę błyszczał w jej towarzystwie, był w niej bardzo zakochany. Była bardzo piękna, miała duże brązowe oczy i długie kasztanowe włosy. Rozmawiała nienagannym japońskim i była z pewnością bardzo mądrą kobietą. 

W 1970 roku William musiał porzucić pracę dyplomaty i wrócić do Anglii, aby być bliżej schorowanego ojca i przejąć część jego królewskich obowiązków. W tym samym roku do Anglii przyleciała też Zsuzsi. William podarował jej książkę o angielskich obyczajach - para chciała się pobrać i spędzić razem resztę życia. Niestety William miał przed sobą ogromny dylemat - choć był zakochany w Zsuzsi, nie chciał zawieść swoich rodziców, którzy sprzeciwali się temu związkowi. William czuł odpowiedzialność na swoich barkach, chciał być odpowiednio zachowującym się członkiem rodziny królewskiej. Za wszelką ceną chciał uniknąć porównań do Edwarda VIII, choć już wtedy Zsuzsi była nazywana przez prasę "nową panią Simpson". Ona sama była bardzo wyrozumiała i nie chciała wywierać na nim presji. 

Para podjęła dycyzję o rozstaniu. William osobiście odwiózł Zsuzsi na lotnisko, gdzie została sftotografowna w dużych, ciemnych okularach przeciwsłonecznych, które miały ukryć jej smutek. Obiecali sobie, że będą w kontakcie. I rzeczywiście kontaktowali się ze sobą listownie i telefonicznie przez kolejne miesiące.

Embed from Getty Images

W 1972 roku William zaprosił Zsuzsi do Anglii, aby wzięła z nim udział w pokazach lotniczych. Musiała odmówić, gdyż miała wtedy inne zobowiązania. Do dziś czuje się winna, że nie przyjechała. Czuje, że gdyby tam była, nie doszłoby do katastrofy w której zginął trzydziestoletni William.

Embed from Getty Images

William zginął tragicznie 28 sierpnia 1972 roku w katastrofie podczas pokazów lotniczych w Halfpenny Green, niedaleko Wolverhampton. Jego śmierć była wielką stratą dla monarchii, dla jego rodziny i przyjaciół. Jego najbliżsi byli zdruzgotani. Jak wspomina jego matka w swojej książce wydanej w 1983 roku: 

Byłam całkowicie oszołomiona i już nigdy później nie byłam taka jak wcześniej, chociaż starałam się przekonać sama siebie, że lepiej było go mieć i stracić, niż nigdy nie poznać go wcale. (str. 194)

Zsuzsi już nigdy nie wyszła za mąż. Do końca życia nosiła na łańcuszku, tuż przy sercu, sygnet Williama z wygrawerowanym W oraz insygniami królewskimi. Pewnego dnia książę zdjął go ze swojego palca, podarował ukochanej i poprosił, aby zatrzymała go na zawsze.

Zsuzsi po raz pierwszy zabrała głos w sprawie swojego związku z Williamem Gloucester w 2012 roku udzielając wywiadu dla Daily Mail. W 2015 roku zdradziła więcej szczegółow w filmie dokumentalnym o Williamie, który jest dostępny w języku angielskim w serwisie YouTube.

Zsuzsi zmarła 1 maja 2020 roku w wieku 83 lat przegrywając walkę z rakiem.



Obecnie tytuł księcia Gloucester nosi młodszy brat Williama, książę Richard. Na miesiąc przed śmiercią brata ożenił się z Birgitte van Deurs i doczekali się trójki dzieci. 26 sierpnia będzie obchodził 76 urodziny, a dwa dni później przypada natomiast 48 rocznica śmierci Williama. 

Embed from Getty Images

Napisane na podstawie dokumentu A Tragic Love Story | The Other Prince William (Royal Family Documentary) | Timeline, książki The Memoirs of Princess Alice, Duchess of Gloucester, wyd. Collins 1983 oraz Wikipedii

1 komentarz: