16 maja 2017

Garden Party w pałacu Buckingham


Dzisiejszego po południa Kate i William pojawili się na pierwszym w tym sezonie przyjęciu w ogrodzie pałacu Buckingham!

Co roku królowa Elżbieta organizuje cztery przyjęcia ogrodowe Garden Parties - trzy w pałacu Buckingham w Londynie, a jeden w pałacu Holyrood w Edynburgu. Zwyczaj zapraszania do pałacu najbardziej zasłużonych poddanych zapoczątkowała królowa Wiktoria w 1860 roku. Przyjęcia nazywane były wtedy śniadaniami, chociaż odbywały się w godzinach popołudniowych. 


Co ciekawe w tym roku królowa wyraziła zgodę na trzy dodatkowe przyjęcia. Pierwsze z nich odbyło się w zeszłą sobotę. Zostało zorganizowane przez Kate, Williama i Harry'ego dla dzieci których rodzice zginęli podczas służby wojskowej. Kolejne jest przygotowywane przez księcia Harry'ego dla byłych żołnierzy lub osób pozostających w czynnej służbie. Trzecie będzie wydane przez księcia Andrzeja, ojca księżniczki Beatrice, która uczestniczyła w dzisiejszym przyjęciu.

Jak wyglądają Garden Parties opisała na swoim blogu o królowej Elżbiecie Karolina: 

"Przyjęcia mają miejsce między godziną 16.00, a 18.00, chociaż bramy pałacu otwarte są od 15.00. Królowa oraz książę Edynburga razem z innymi członkami rodziny królewskiej pojawiają się w ogrodzie o godzinie 16.00. Rozbrzmiewa się hymn narodowy (‚God save the Queen’), który grany jest dwa razy podczas przyjęcia. Po odegraniu hymnu, królowa wraz z księciem Filipem i pozostałymi członkami rodziny rozdzielają się, idąc wśród gości ‚trasami’ po różnych stronach ogrodu[...].

Z około 8000 gości, którzy zaproszeni są na przyjęcie, wybieranych jest 100 osób, którzy osobiście przedstawiani są królowej [...]. Po ‚przywitaniu się’ z gośćmi Elżbieta wraz z pozostałymi członkami rodziny udaje się do królewskiego namiotu, gdzie będzie mogła napić się herbaty [...]. Około godziny 18.00 rodzina królewska opuszcza ogród. Grany jest wtedy po raz drugi hymn narodowy, który oznacza zakończenie przyjęcia."

Każdego roku w przyjęciach uczestniczy ponad 30 000 gości, którzy zjadają 27 000 kanapek, 20 000 kawałków ciasta i wypijają 20 000 filiżanek herbaty!


W 2013 roku Polka Ewa Sadowska, dyrektorka organizacji Barka UK, zajmująca się pomocą ludziom bezdomnym i bezrobotnym, którzy przemieszkują na terenie Londynu, miała okazję uczestniczyć w jednym z przyjęć! Przez cztery lata nie udało mi się trafić na ten artykuł (sic!). 

"Było to wydarzenie niezwykłe i mogę powiedzieć, że było to wydarzenie mojego życia – mówi Ewa Sadowska [...]. Królowa Elżbieta robi niezwykłe wrażenie, jest dowcipna i bardzo uważna. Widać, że mimo podeszłego wieku dużą radością są dla niej spotkania i rozmowy z ludźmi – wspomina z ogromnym wzruszeniem. [...]"

Udział w przyjęciu ogrodowym to wyjątkowe wyróżnienie. Lista gości na garden party jest układana z dużą starannością i nikt nie znajduje się na niej przypadkowo. W imieniu królowej zaproszenie wysyła Lord Chamberlain’s Office. Jest to najczęściej wyraz uznania za działalność społeczną i wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia. Na przyjęciach w pałacu Buckingham można spotkać ludzi z pierwszych stron gazet – znanych polityków, aktorów i sportowców.  [...]

– Obserwowałam, jak coś śmiesznego opowiadała jej grupa studentów i królowa najwyraźniej miała ochotę roześmiać się na całe gardło, jednak umiejętnie powściągnęła emocje – opowiada Ewa Sadowska.

Po powitaniu wszyscy udają się do namiotu, w którym można napić się prawdziwej angielskiej herbaty, a także spróbować wypieków z pałacowej kuchni. W menu były ciasta i zimne przekąski.

Herbata była zupełnie wyjątkowa. I te nieprawdopodobne torty oraz koreczki z łososiem. Być może to efekt podniosłej atmosfery i świadomość przebywania w królewskim pałacu powodują, że wszytko smakuje tam lepiej – mówi Ewa Sadowska. [...]"

Cały artykuł możecie przeczytać tutaj.


Wróćmy jednak do dzisiejszego przyjęcia, ponieważ Kate i William zdradzili w rozmowach kilka ciekawych dla królewskich fanów informacji!

Księżna w rozmowie z Andrew i Janet Batesami przyznała, że nie może się doczekać ślubu swojej siostry Pippy, który odbędzie się już w tę sobotę. Martwi się jednak o zachowanie George'a i Charlotte, którzy będą małymi drużbami, i choć ma nadzieję, że wszystko będzie dobrze, to w tym wieku nigdy nie wiadomo. Już teraz serdecznie zapraszam Was w sobotę, abyście razem ze mną oglądali pierwsze zdjęcia z tego wydarzenia  - przede wszystkim pary młodej, Kate i Williama, George'a i Charlotte oraz Harry'ego i Meghan!


Szykuje się kolejna zagraniczna podróż dla Kate i Williama! Książę wyjawił, iż ma nadzieję, że wkrótce pojadą do Norwegii. Będzie to kolejne wydarzenie na które jako królewscy fani będziemy z niecierpliwością czekać oraz okazja do spotkania książęcej pary z kolejną europejską rodziną królewską! Skoro William zdecydował się wyjawić taką informację publicznie, to niedługo możemy spodziewać oficjalnego oświadczenia.


Na dzisiejsze przyjęcie księżna Kate wybrała srebrnoniebieski płaszczyk od Christophera Kane'a, który miała już na sobie podczas Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku oraz podczas uroczystości z okazji Dnia Orderu Podwiązki w 2014 roku.


Stylizacja została uzupełniona o kapelusz Lock & Co, kolczyki Kiki McDonough, szpilki od Gianvito Rossi oraz nową kopertówkę, której marka nie jest jeszcze znana.

Jak już wspomniałam, zapraszam Was w sobotę! Ślub Pippy Middleton to nie lada wydarzenie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...