24 grudnia 2015

Święta Kate, Williama, George'a i Charlotte

Kiedyś w brytyjskiej prasie znane było powiedzenie dotyczące nowych członków rodziny Windsorów - "wchodząc do rodziny królewskiej zapomnij o Bożym Narodzeniu z własną rodziną".  Często przewijało się w prasie jeszcze w 2011 roku, kiedy księżna Kate miała spędzić swoje pierwsze święta z rodziną królewską w Sandringham. Prawdopodobnie wszyscy zapomnieli o tym powiedzeniu, ponieważ Kate i William, łamiąc tradycję i zaprzeczając słynnemu powiedzeniu, święta Bożego Narodzenia spędzają każdego roku inaczej.
 Tegoroczne święta  będą dla książęcej pary szczególne - po raz pierwszy spędzą je z synkiem i córeczką. W tym roku postanowili spędzić je z królową, księciem Filipem i rodziną Windsorów w Sandringham. Nie będą nocować w swoim domu Anmer Hall, znajdującym się zaledwie dwie mile od rezydencji królowej, tym samym dając możliwość swoim pracownikom, aby spędzili święta ze swoimi rodzinami. Prawdopodobnie będzie im potrzebna pomoc tylko niani George'a i Charlotte, Marii Borallo. Wbrew wcześniejszym plotkom, Kate i William nie będą gościć rodziny Middletonów w swoim domu, tak jak w zeszłym roku.
Święta rodziny królewskiej mają swój wyjątkowy charakter i mimo że to wyjątkowy czas dla całej rodziny, grafik w ciągu tych dni jest bardzo napięty.
 
W Wigilię wszyscy zbierają się w White Drawning Room, długiej sali z ogromnymi oknami i malowidłami na suficie przedstawiającymi niebo, bażanty i truskawki. [...] W okresie świątecznym na środku sali pyszni się ogromny świerk z lasów należących do posiadłości, udekorowany aniołkami i bombkami z czasów królowej Wiktorii. [...] Rodzina królewska, inaczej niż większość Anglików, otwiera prezenty w Wigilię (zwyczaj ten został zapoczątkowany przez męża królowej Wiktorii, księcia Alberta - mój przypis). Każdy ma własny stolik, na którym leży stos paczek przykrytych białym obrusem. Zwykle to książę Filip daje hasło do rozpoczęcia ich rozpakowywania[...].

Następnie rodzina królewska gromadzi się, aby zjeść uroczystą kolację. 

"Podczas kolacji obowiązują stroje wieczorowe, a na stole nie może zabraknąć krewetek z Norfolk oraz jagnięciny lub dziczyzny ustrzelonej w lasach posiadłości. Na deser podawany jest pudding z owocami zebranymi w ogrodach Sandringham."

W Boże Narodzenie wszyscy wstają wcześnie, aby pojawić się na porannym nabożeństwie. Następnie wracają do posiadłości, zmieniają strój, jedzą śniadanie, a później spacerem idą na mszę o jedenastej do kościoła świętej Marii Magdaleny. " Wnętrze kościoła jest pięknie udekorowane ostrokrzewem i choinkami z królewskich lasów [...]."

 Po powrocie na dorosłych czeka grzane wino. Lunch podaje się w sali jadalnej, która przylega do White Drawning Room.

"Jej środek zajmuje ogromny, mahoniowy stół, przy którym mieszczą się nawet 24 osoby. Stoją na nim srebrne świeczniki, wazony z kwiatami oraz wykonane ze srebra bażanty i kuropatwy. Biało - niebieska zastawa jest oczywiście z najlepszej porcelany, a wino podaje się w kryształowych kieliszkach z wygrawerowanym inicjałem EIIR[...].

Podczas lunchu panuje dość swobodny i radosny nastrój, zgodnie ze zwyczajem po półtorej godzinie spędzonej przy stole całe towarzystwo przechodzi do niewielkiego saloniku, żeby obejrzeć świąteczne przemówienie królowej. Po południu przychodzi czas na herbatę. W 2011 roku William, Harry, Peter, Zara, Beatrice i Eugenia pojechali odwiedzić księcia Filipa w szpitalu, który spędził tam święta z powodu bólów w klatce piersiowej, których doznał dzień przed wigilią.

"Wieczorem rodzina znów zasiada przy stole do lekkiej kolacji złożonej z wędlin i aromatyzowanych alkoholem puddingów. Później wszyscy razem odpoczywają i grają w różne gry planszowe, na


Następnego dnia, w Boxing Day, cała rodzina wyrusza na polowanie. [...] Wyprawa trwa aż do lunchu, który głodni myśliwi jedzą na świeżym powietrzu.
przykład "Załóż się", "Monopol" i "Milioner". Zgodnie ze zwyczajem nikt nie kładzie się spać przed królową."

Cytaty pochodzą z biografii Kate, autorstwa Marcii Moody. Autorka nie wspomniała, że w ciągu powyższych celebracji, kilkakrotnie trzeba zmieniać swój strój : )


Kochani Czytelnicy,

 z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałabym Wam życzyć wszystkiego co najpiękniejsze, spełnienia marzeń i samych dobrych decyzji. Niech te święta będą dla Was chwilą wytchnienia w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Wesołych Świąt!7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. usunęłam przez przypadek, przepraszam :(

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czemu nie ma nic na temat nowego patronatu Kate i przyjęcia u królowej? Kiedy będziesz nadrabiała posty i napiszesz o świętach? Czekam, bo bardzo lubię ten blog ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię czytać twojego bloga, jestem tu częstym gościem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będziesz jeszcze cokolwiek pisać?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...