8 sierpnia 2015

Książę Michał i jego rodzina

Pomysł na dzisiejszy post wpadł mi do głowy dzięki Czytelnikowi, który pod ostatnim postem zostawił komentarz z pytaniem, czy po narodzinach dziecka Freddie'ego i Sophie Windsor, będzie mógł wysłać im gratulacje na ten sam adres, na który wysyłamy listy do Kate, Williama, Karola, Camilli i Harry'ego. Odpowiadam tutaj - nie, ponieważ Clarence House jest siedzibą księcia Karola i księżnej Camilli, dlatego na ten adres kierujemy listy do nich lub do ich najbliższych. 

Freedie i Sophie nie pełnią królewskich obowiązków, nie noszą książęcych tytułów, więc nie mają swojego królewskiego, oficjalnego biura. Jeśli jednak bardzo chcecie im  pogratulować, można wysłać list na adres rodziców Freedie'ego, księcia Michała i jego żony. W odpowiedzi na zadane przez Czytelnika pytanie chciałam od razu podać do nich adres, dlatego odwiedziłam oficjalną stronę rodziny królewskiej. Tam jednak znajdował się tylko adres do jego starszego brata. Zdziwiło mnie to trochę, ponieważ książę Michał jest popularnym członkiem rodziny, udzielającym się w wielu organizacjach. Zajrzałam do zakładki o nim -  tam znalazłam odnośnik do jego osobistej, oficjalnej strony. 

Na stronie nie ma podanego adresu na który można wysłać list. Kontakt jest tylko przez mejla - książę sam odpisuje na mejle, ale tylko na ich ograniczoną ilość każdego miesiąca. Wiadomość możecie wysłać tutaj .

Na tej stronie znajduje się bardzo ciekawe FAQ - Frequently Asked Questions . Postanowiłam przetłumaczyć dla Was kilka pytań i odpowiedzi, które pozwolą Wam poznać bliżej  księcia Michała oraz jego rodzinę, a także przybliżą Wam zasady dziedziczenia tytułów w rodzinie królewskiej.

W jaki sposób książę Michał jest spokrewniony z Królową?

Książę Michał jest kuzynem Królowej w pierwszej linii. Jego ojciec był młodszym bratem zmarłego Króla Jerzego VI, ojca królowej. Ojcem księcia Michała był książę Jerzy, diuk Kentu. Właściwie król Jerzy nosił imię Albert, ale zmienił je po wstąpieniu na tron [wyjaśniałam to tutaj] . Ich ojcem był król Jerzy V.


Dlaczego książę Michał nosi tytuł księcia Prince, podczas gdy jego starszy brat nosi tytuł diuka Duke?

W brytyjskiej rodzinie królewskiej syn monarchy jest księciem royal prince i otrzymuje tytuł diuka po swoim ślubie. Ojciec księcia Michała, książę Jerzy, został Diukiem Kentu, kiedy poślubił grecką księżniczkę Marinę. Ten tytuł odziedziczył starszy brat księcia Michała [Edward]. Gdyby rodzice księcia Michała mieliby więcej synów, oni również nosiliby tytuły książąt, tylko najstarszy syn odziedzicza tytuł diuka. 

Tłumacząc ten fragment musiałam się nad nim dwa razy zastanowić, dlatego przedstawię Wam to na przykładzie: załóżmy, że książę Harry ożenił się ze mną i mamy dwójkę synów. Harry, jako syn monarchy jest diukiem, a jego synowie książętami (prince'ami). Gdy starszy syn Harry'ego ożeni się, odziedziczy tytuł diuka, ale młodszy po swoim ślubie nadal będzie księciem.

 

Dlaczego Princess Michael nie jest nazywana
 księżniczką Marie - Christine?

Według tradycji, wszystkie żony członków rodziny królewskiej przejmują tytuły swoich mężów. Diana, księżna Walii nie była "Księżniczką Dianą"  Princess Diana, jak nazywały ją media, ponieważ nie urodziła się w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Jej poprawnym tytułem był tytuł "Księżna Walii" The Princess of Wales, a po rozwodzie "Diana, księżna Walii" Diana, Princess of Wales. Kiedy obecny diuk Gloucester był jeszcze księciem Ryszardem przed śmiercią swojego ojca, jego żona była znana jako Princess Richard. Tak się jednak złożyło, że książę Michał jest teraz jedynym wnukiem króla noszącym godność JKW i jest drugim synem, więc nie ma żadnej innej księżniczki princess noszącej imię męża. Inne księżniczki urodziły się w  brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Dlaczego dzieci Prince i Princess Michael noszą tytuły Lord i Lady, a nie Prince i Princess?

Kiedy król Jerzy V utworzył Dom Windsorów w 1917 roku, postanowił, że tylko synowie braci króla będą książętami z godnością Ich Królewskich WysokościIch dzieci miałyby zarówno godność jak i tytuł synów niekrólewskich książąt. Najstarszy syn Diuka Kentu [brata księcia Michała] jest hrabią St. Andrews i odziedziczy tytuł Diuka Kentu, ale bez godności JKW. Dzieci drugiego syna, w tym przypadku księcia Michała, posiadają tytuły młodszych dzieci nie królewskiego angielskiego diuka [czyli Lord i Lady. Księżna Diana przed ślubem posiadała tytuł Lady Diana Spencer, a jej brat Lord Charles Spencer - po śmierci ojca przejął tytuł hrabii Earl).Taką zasadę wprowadzono, aby uniknąć sytuacji, która występuje w wielu arystokratycznych rodach Europy, gdzie wszystkie dzieci przejmują tytuły ojca i przez to wielu posiada ten sam tytuł.

Princess Michael i Lady Gabriella/www.princemichael.org.uk
Prince Michael i Lord Frederick/www.princemichael.org.ukJak dokładnie książę Michał jest spokrewniony z carem Mikołajem II?

Dziadek księcia Michała, król Jerzy V był kuzynem cara Mikołaja w pierwszej linii, ponieważ ich matki, duńskie księżniczki, były siostrami. Ich brat został wyznaczony na greckiego króla - Georgiosa I. [Georgius czyli Jerzy miał syna, księcia Mikołaja, który był ojcem Mariny, matki księcia Michała].  W związku z tym grecki dziadek księcia Michała, książę Mikołaj, również był kuzynem cara w pierwszej linii.


 I jeszcze kilka ciekawostek dotyczących księcia Michała:

Jednym z ojców chrzestnych księcia Michała został amerykański prezydent Franklin D. Roosvelt, dlatego ostatnie z imion księcia brzmi Franklin.

Książę Michał jest nie tylko kuzynem królowej Elżbiety, ale także kuzynem księcia Filipa - ojciec księcia Filipa, Andrzej, był bratem księcia Mikołaja, który był zaś ojcem Mariny, matki księcia Michała.

Książę został wyłączony z sukcesji do brytyjskiego tronu, ponieważ ożenił się z katoliczką, jednak po zmianie zasad w 2011 roku, został do niej ponownie włączony i zajmuje 42 miejsce.

Ojciec księcia zginął w katastrofie lotniczej podczas służby w RAFie, nieco ponad miesiąc po narodzinach syna.

Michał, w przeciwieństwie do swego rodzeństwa, nie pełni oficjalnie królewskich obowiązków w imieniu swojej kuzynki, Elżbiety II, reprezentował ją jednak kilka razy za granicą, m.in. na pogrzebie króla Lesotho. Książę prowadzi swój prywatny biznes konsultingowy i bierze udział w produkcji filmów dokumentalnych na temat europejskich rodzin królewskich. Został nazwany Michałem na cześć Michała II Romanowa, z którym jest spokrewniony.

Wikipedia

Hello!

Mam nadzieję, że spodobał Wam się dzisiejszy post i że Waszych komentarzach znajdę pomysły na następne :)

Miłego dnia!

41 komentarzy:

 1. Niezła wtopa! - " odziedzicza"??? Co to za słowo? Chyba dziedziczy!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjny post ♥ Czy Michał za pojawienie się na pogrzebie króla Lesoto dostał wynagrodzenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę :) Cała lista uroczystości, podczas których książę Michał reprezentował królową znajduje się na jego stronie :)

   Usuń
 3. Post o rodzicach chrzestnych Wiliama, Harrego, Beatrice, Zary, Eugenii a także Savannah, Isli, Mii Albo kto jest rekordzistą w ilości posiadanych chrześniaków,, kto z BRK ma chrześniaków w innych rodzinach królewskich

  OdpowiedzUsuń
 4. Napisz o wycieczkach Beatrice, bo tylko to robi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię córkę księcia Michaela - Gabrielle. Mam nadzieję, że założy w najbliższych latach swoją rodzinę - o ile tego chce ofc:D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy post:D trudne są te zawiłości z ich tytułami:) pozdrawiam Aga

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe informacje, nie wszystko wiedziałam

  OdpowiedzUsuń
 8. Marto dlaczego Karolina księżna hannoveru najpierw była księżna dziedziczna Monako później nie była i później znów była??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy myślimy o tym samym, ale jeśli tak, to prawdopodobnie było to związane z jej małżeństwami :)

   Usuń
  2. To nie miał związku z jej małżeństwami. Gdy się urodziła była dziedziczną księżną Monako, czyli następczynią tronu jako wówczas jedyne dziecko pary książęcej. Gdy urodził się Albert on został następca, a ona po prostu monakijską księżniczka. Gdy wyszła za mąż za Ernesta- księcia Hanoweru została automatycznie księżną Hanoweru. Gdy Albert wstąpił na tron i nie miał wtedy legalnych potomków była następczynią tronu czyli znowu dziedziczną księżną. Gdy urodziły się Albertowi bliźniaki znów jest tylko monakijską księżniczką i księżną Hanoweru od ślubu z Ernestem (tytuł ten straci jeśli się rozwiodą lub on umrze, a jego starszy syn będzie wówczas żonaty).

   Usuń
 9. Dziękuję Marto, za poświęcenie i tak wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie. Jestem stałym czytelnikiem i chciałbym ci jeszcze raz podziękować za twój blog. Pozdrawiam Kuba Czytelnik.

  OdpowiedzUsuń
 10. Marto, czytałem, że w całej linii sukcesji znajduje się około 2500 osób, w tym kilku Polaków. Znasz może Polaka, który tam należy (być może nawet na ostatnim miejscu) :) Świetny Blog i bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W linii sukcesji znajduje się kilkunastu Polaków, jednak nigdzie nie jest poświęcony im artykuł (czy cokolwiek) , żebym mogła przedstawić tutaj listę.
   Znalazłam całą listę sukcesji, mającej niecałe 5000 pozycji tutaj: http://www.wargs.com/essays/succession/2001.html - przeglądając ją, trafiłam na nazwisko Natalii Róży Tyszkiewicz,urodzonej w 1921 roku hrabianki herbu Leliwa - czyli tego samego co aktorka Beata Tyszkiewicz. Zapewne można się doszukać jeszcze kilku nazwisk. Spis jest z 2001 roku, wiele się zmieniło, nie sądzę, aby 'doszło wielu Polaków", ale z pewnością mocno posunęli się w dół listy : )

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :)

   Usuń
  3. Marto, wiesz może, czy na którymś z dworów królewskich są nowi książęcy lub królewscy narzeczeni?

   Usuń
  4. Marto, oglądałaś film ,, William i Kate'' z Camillą Luddington? Piękny prawda?

   Usuń
  5. O zaręczynach w królewskich rodach ostatnio nie słyszałam. Film oczywiście widziałam, nie zachwycał mnie jakoś bardzo, ponieważ cały czas podchodziłam do niego bardzo sceptycznie, gdyż powstał na bazie domysłów, plotek, które pojawiały się na przestrzeni lat; jest to film tylko inspirowany historią Kate i Williama :)
   Ale widziałam kilka razy i z pewnością powinni zobaczyć go fani książęcej pary - byleby nie wierzyli we wszystko co tam zobaczą :)

   Usuń
 11. Czy to prawda że księżna charlene nie akceptuje dzieci Alberta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie uznaje tych, których sam książę nie uznaje :)

   Usuń
  2. To przykre, ze nie dzieci nie pojawili sie na slubie ojca

   Usuń
  3. Chodzi o jazmin i Alexandra

   Usuń
  4. Jazmin chyba "akceptuje":http://i1324.photobucket.com/albums/u607/TheVisualThinker/PACWJGG/HelloVol1250.jpg .

   A jeśli chodzi o Alexandra to nie wiem czy książę uznał go za swojego syna, jeśli tak to płaci na jego utrzymanie.

   Słowo 'akceptuje' jest chyba trochę nieodpowiednie - wychodząc za mąż, wiedziała, że ma nieślubne dzieci.

   Usuń
  5. Czytałam że Jazmin i Alexander byli na chrzcinach bliźniaków w Monako i Jazmin utrzymuje kontakt ze wszystkim swoim rodzeństwem

   Usuń
 12. Rewelacyjny post! Nie spodziewałam się, że uda Ci się znaleźć tego mejla. Tylko o księżnej Marii Krystynie trochę mało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Rzeczywiście niewiele, ale może wkrótce pojawi się coś więcej :)

   Usuń
 13. Post o filmach o BRK??

  OdpowiedzUsuń
 14. Super post :)
  Marto, wchodziłaś już na te blogi?
  www.rodzinazcambridge.blogspot.com
  wwwksieznaofcambridge.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie, nie czytam polskich blogów o Kate :)

   Usuń
  2. blogi na blogspocie nie mają początku 'www' ;)

   Usuń
  3. Mam wrażenie że wielu autorkom tworzącym inne blogi o Kate towarzyszy słomiany zapał...na początku coś się dzieje, chcą być lepsze od Marty (co generalnie im nie wychodzi) i w ogóle chcą być takimi "super blogerkami" że aż mi się chce "rzygać tęczą" robią wszystko o co czytelnicy poproszą żeby się im podlizać..i potem cisza bo widzą że nie jest łatwo takiego bloga prowadzić...że najłatwiej właśnie od Marty coś skopiować ;) i trochę ubogie robią się te blogi...., łatwiej coś wziąć gotowego niż włożyć tyle pracy co autorka Tego bloga wkłada tworząc oryginalne ciekawe notki i przekopując w tym celu głównie zagraniczne źródła :)
   a jeszcze tak na marginesie i nie obrażając nikogo ale wchodząc z ciekawości na te pseudo blogi przeczytam jedną notkę czy dwie i mi się niedobrze robi bo mam wrażenie że ktoś kto tam pisze jest z podstawówki czy z gimnazjum i jest wielkim przeciętniakiem z języka polskiego bo konstrukcja zdań woła o pomstę do nieba.... i generalnie jakiś taki chaos i głupota bije z tych blogów że czytać się nie da :) więc Marto cieszę się że jest Twój blog pozdrawiam :)

   Usuń
  4. Anonimowy 9 sierpnia 2015 17:37 ---> Według mnie chcesz się tylko podlizać przed Martą.Wszystkie blogi są świetne,Marty też.Moim zdaniem najlepiej będzie,jeśli wszystkie blogi będą na równi,a nie że ten się nie podoba,a ten podoba,wszystkie są super tylko na inny sposób :).

   Usuń
  5. Według mnie ktoś, kto chciałby sie mi podlizać, nie pisałby z konta anonimowego.
   Nie zamierzam byc z nikim na równi, nie chce byc z nikim porównywana :)

   Usuń
  6. No na pewno jesteś porównywana,bo nie tylko ty prowadzisz bloga o Kate :).Czyli rozumiem,że chcesz,żeby Twój blog był najlepszy tak? Czy źle zrozumiałam?

   Usuń
  7. Ja sie z nikim nie ścigam, dlatego nie chce byc z nikim porównywana.

   Usuń
 15. Zapraszam na mojego bloga o Kate http://katemiddleton-queen.blogspot.com/ ;-) Od razu mówię, że się nie reklamuję tylko po prostu chciałabym powiedzieć Wam że jeśli jesteście zainteresowani stylem Kate znajdziecie u mnie coś dla siebie ♥

  OdpowiedzUsuń
 16. Z tymi tytułami to tak jakos zagmatwane jest z lekka.... Jeśli mogę zapytać to tak jak Książe Michał na przykładzie Harrego... Harry jest Księciem więc jego żona będzie Księżniczką? jego synowie ( jak w przykladzie dwóch synów ma) będą Księciami ale córka nie będzię Księżniczką tylko otrzyma tytuł Lady ? Może głupie pytanie mam ale mnie to zastanowiło zrozumialam iż tylko sukcesja męska utrzymuje tytuł Księcia po ojcu ale nie po matce?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...