30 sierpnia 2015

Co nowgo u rodziny książęcej?

Witajcie,

po długiej nieobecności mogę nareszcie wrócić do Was z najważniejszymi informacjami ostatnich dni.

We wrześniu, który w tym roku będzie szczególny dla królowej, gdyż 10 września stanie się najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii, księżna Kate otrzyma Royal Family Order of Queen Elizabeth II - odznaczenie nadawane przez monarchę brytyjskiego żeńskim członkom domu królewskiego. 

Odznaczenie zostało ustanowione około 1825 przez króla Jerzego IV i jest nie tyle orderem, co osobistym dowodem przychylności panującego. Nie posiada statutów. Oznaka jest zawsze kunsztownie malowana na kości słoniowej miniatura portretowa z wyobrażeniem panującego – jeśli jest nim mężczyzna, przedstawia go się w uniformie wojskowym, jeśli kobieta, ubrana jest w suknię balową. Miniatura jest oprawiona w drogocenną ramkę wysadzaną brylantami, ozdobioną koroną królewską (istnieją także egzemplarze bez korony) [...].

orderofsplendorr.blogspot.com

[...] Zależnie od panującego zmieniała się także wstążka (order noszony jest na damskiej kokardzie nad lewą piersią, ok. 7 cm poniżej obojczyka) – za Jerzego IV używano wstążki w barwach Orderu Podwiązki, za Wiktorii barwy niebieskiej z wąskimi czerwono-biało-czerwonymi bordiurami, za Edwarda VII barwy ciemnoniebieskiej z żółtymi bordiurami, za Jerzego V barwy jasnoniebieskiej bez bordiur, za Jerzego VI barwy różowej i na koniec obecnie barwy żółtej. Obecny order królowej Elżbiety II przedstawia monarchinię w sukni balowej z Orderem Podwiązki. Ostatnio (2007) otrzymała go Camilla, księżna Kornwalii.

Wikipedia

Obecnie order posiadają księżna Camilla, księżniczka Anna, hrabina Sophie, księżniczka Aleksandra - kuzynka królowej, siostra księcia Michała, któremu notkę poświęciłam tutaj, Brigitte księżna Gloucester - żona kuzyna królowej, księcia Ryszarda i Katharine księżna Kentu - żona księcia Edwarda.

Już w październiku Kate będzie miała okazję założyć swój order i TIARĘ ! Choć nie jest to oficjalnie potwierdzona informacja, to Kate i William mają wziąć udział w bankiecie state dinner wydanym przez królową z okazji przyjazdu prezydenta Chin do Wielkiej Brytanii. Na takich przyjęciach obowiązuje dress code white tie co oznacza dla kobiety elegancką, długą suknię balową, a dla mężczyzny frak. Jeśli kobieta posiada tiarę, powinna ją założyć.

 Od dnia ślubu tylko raz widzieliśmy księżną w tiarze - w grudniu 2013 roku Kate i William wzięli udział w Diplomatic Reception, jednak nie pojawiły się oficjalne zdjęcia z tego wieczoru, a jedynie trzy zrobione książęcej parze wjeżdżającej do pałacu Buckingham. Możecie je zobaczyć tutaj. Będzie to zatem wyjątkowy wieczór nie tylko dla Kate, ale również dla nas, jej fanów, którzy od tak dawna na niego czekają. Szczegóły powinniśmy poznać już wkrótce.


W ostatniej notce mogliście przeczytać m.in o corocznych wakacjach rodziny Middletonów na karaibskiej wyspie Mustique. Rodzina zawsze wyjeżdżała na przełomie stycznia i lutego, aby świętować tam urodziny Carole. Tradycja może jednak wkrótce zostać złamana - jak mogliśmy przeczytać w artykule Katie Nicholl dla Daily Mail, kolejna podróż ma odbyć się już w listopadzie. Kate i William mają wziąć ze sobą dzieci - dla Charlotte, która będzie miała wtedy 6 miesięcy, będą to pierwsze wakacje. Wyprawę organizują Carole i Pippa, jak na razie wyjazd Michaela i Jamesa Middleton nie jest jeszcze potwierdzony.

Według nieoficjalnych źródeł rodzinne wakacje musiały zostać przełożone z powodu kolejnej zagranicznej podróży książęcej rodziny! Miałaby ona odbyć się na przełomie lutego i marca, a jej celem byłyby wyspy na Karaibach, które są terytoriami zależnymi od Wielkiej Brytanii, m.in Kajmany, Bahamy czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze. W każdej plotce jest ziarenko prawdy, być może wkrótce dowiemy się czegoś więcej na ten temat.


W jeden z weekendów sierpnia pojawiły się głosy, iż Kate i William uczestniczyli w ślubie przyjaciół, Bear'a Maclean i Daisy Dickson w Devon. Dopiero parę dni później okazało się, że w ślubie uczestniczył tylko William, a Kate odwołała swój przyjazd w ostatniej chwili. Wywołało to falę spekulacji, zwłaszcza, że William został jeszcze w wiosce Thurlestone, gdzie odbywało się wesele, jeszcze dzień po ślubie. Jak możemy przeczytać w wypowiedzi królewskiego fotografa Marka Stwarta, być może książęca para nie chce przyćmiewać pary młodej swoją obecnością. Natomiast obecność Williama, jako księcia, na własnym weselu każdemu sprawiłaby radość. 

Jak na razie kalendarz księżnej świeci pustkami, księżna ma zamiar wracać do swoich królewskich obowiązków stopniowo - dlatego też, możemy się spodziewać większej liczby oficjalnych wyjść w październiku i listopadzie niż we wrześniu. Zazwyczaj oficjalne wyjścia są ogłaszane na dwa tygodnie przed, więc w przeciągu  tygodnia lub dwóch powinniśmy spodziewać się informacji z pałacu Kensington. 

Obecnie księżna mocno koncentruje się na macierzyństwie, w tym momencie jest dla niej najważniejsze wychowywanie i opiekowanie się dwoma przyszłymi królami i jedną małą księżniczką : )


W piątek 14 sierpnia pałac Kensington opublikował list otwarty w sprawie publikacji nieoficjalnych zdjęć księcia George'a. Jason Knauf, sekretarz Kate, Williama i Harry'ego ds. komunikacji i wizerunku, który jest autorem listu zwraca się z prośbą do zagranicznych mediów, aby nie publikowały zdjęć George'a, które nie są udostępniane przez pałac, równocześnie dziękując mediom brytyjskim, za to że tego nie robią. W liście przedstawione są sposoby paparazzi na uzyskiwanie takich zdjęć, nie są to jednorazowe sytuacje:

- przy wielu okazjach wykorzystywanie aparatów z długimi obiektywami, aby zrobić zdjęcie księżnej bawiącej się z księciem George'em w prywatnych parkach

- obserwowanie księcia George'a i jego niani w londyńskich parkach oraz obserwowanie personelu książęcej pary

- fotografowanie dzieci prywatnych odwiedzających księcia i księżną; podążanie za samochodami opuszczającymi domy książęcej pary

- wykorzystywanie innych dzieci, aby zachęciły księcia do zabawy na "widocznych" [dla paparazzi] placach zabaw

- ukrywanie się na prywatnych polach i lasach wokół domu książęcej pary w Norfolk

- chowanie się za wydmami na wiejskiej plaży, aby zrobić zdjęcia księcia bawiącego się ze swoją babcią

Książę i księżna z radością publikowali oficjalne zdjęcia swoich dzieci w ostatnich miesiącach. Poza tym dziennikarze prasowi  mieli ostatnimi czasy kilka możliwości do zrobienia zdjęć rodzinie i będzie to na porządku dziennym, kiedy dzieci podrosną.

Książę i księżna chcieliby zapewnić swoim dzieciom życie wolne od nękania i nadzoru. Oni wiedzą, że prawie wszyscy rodzice uwielbiają dzielić się zdjęciami swoich dzieci i oni sami się tym cieszą.

      Ale wiedzą tez, każdy rodzic będzie sprzeciwiał się każdemu - zwłaszcza obcym - kto będzie chciał zrobić zdjęcia ich dzieciom bez ich zgody [...].

[...] Książę i księżna są oczywiście bardzo szczęśliwi,że w ich prywatnych domach fotografowie nie mogą uchwycić zdjęć ich dzieci. Ale uważają, że zarówno książę George jak i księżniczka Charlotte nie powinni dorastać wyłącznie za pałacowymi bramami i w cichych ogrodach. Chcą, aby dwójka ich dzieci mogła swobodnie bawić się na przestrzeniach publicznych i pół-publicznych z innymi dziećmi bez fotografowania. Ponadto, prywatność innych dzieci i ich rodzin musi być uszanowana. [...]

Cały list możecie przeczytać tutaj.  Co o nim sądzicie? 

I na koniec najnowszy, nieoficjalny, a moim osobistym zdaniem przepiękny portret Kate, namalowany przez Hazel Morgan. Jak Wam się podoba?


18 komentarzy:

 1. Portret jest przecudowny. Trochę szkoda, że nie będą się ukazywać zdjęcia Jerzego podczas zabawy, ale doskonale rozumiem decyzję Kate i William'a.
  Cudowna notka
  Pozdrawiam, Gosia.


  swiatpeleninspiracji.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny portret Kate.

  OdpowiedzUsuń
 3. Portret Kate najpiękniejszy jaki jej namalowano.Order to wielki zaszczyt i będzie pięknie wyglądała z tiarą.Już się nie mogę doczekać tego bankietu!

  OdpowiedzUsuń
 4. To wszystko już dawno było na innych blogach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojj chyba nie wszystko - informacja o orderze dla Kate pojawiła się wczoraj rano ;)

   Usuń
  2. Co nie zmienia faktu, że było :)

   Widzę, ze komentarze ze jakąkolwiek krytyką Kate się tutaj nie ukazują.

   Usuń
  3. Chyba jednak było....

   Usuń
  4. Co nie zmienia faktu, że tutaj nie było i w końcu mogłam to tutaj zamieścić ;)

   Komentarze, które bezpodstawnie oraz w nie kulturalny i nie merytoryczny sposób krytykują Kate, rodzinę królewską, innych Czytelników lub mnie nie są publikowane :)

   Usuń
  5. Chyba "niemerytoryczny" i "niekulturalny" :D To przymiotniki!

   Bezpodstawnie? Uważasz, że Brytyjczycy bezpodstawnie krytykują ją i jej nicnierobienie od 4 lat - wyjść jak na lekarstwo?

   Usuń
  6. Uważam, że wszyscy, którzy krytykują księżną za "nicnierobienie" robią to bezpodstawnie i chyba dlatego, że im się nudzi. Zresztą i tak większość ją uwielbia, a Brytyjczycy są wdzięczni, choćby za promowanie ich kraju za granicą.

   Usuń
 5. Marto, może pochwalisz się co zamierzasz studiować ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a czy jest to związane z tematyką bloga? ;)

   Usuń
  2. Nie jest...ale pewnie niektórzy są ciekawi :) czy np studia będą związane jakoś trochę z Twoją pasją do rodziny królewskiej :)
   Ale fajna notka!! Tyle informacji :) Dziękować :)

   Usuń
  3. Studia, które sobie wymarzyłam nie są związane z moją pasją ;) będę studiować gospodarkę i zarządzanie publiczne ze specjalnością public relations na uniwersytecie ekonomicznym ;)

   Usuń
  4. brzmi ciekawie :) powodzenia!!! zawsze obok normalnych zawodowych obowiązków ludzie na boku mają swoje różne inne pasje niekoniecznie związane z pracą więc widać że i w Twoim przypadku Marto tak będzie :) zazdroszczę że przed Tobą taki piękny czas, cudowny czas studiów, wykorzystaj go dobrze i na maksa :) :)

   Usuń
 6. A dla mnie najpiękniejszy portret Kate to ten:

  http://pre12.deviantart.net/9fa2/th/pre/i/2013/011/2/1/kate_middleton_by_soulofdavid-d5r7vr2.jpg

  OdpowiedzUsuń
 7.  


  "Oznaka kunsztownie malowana na kości słoniowej"...co za barbarzyństwo, co za dzikie, ohydne obyczaje..

  To jest obrzydliwe, wstrętne!

  Beata

  OdpowiedzUsuń
 8. http://www.edziecko.pl/rodzice/56,79361,18661644,dziennikarz-przebiera-sie-za-ksiecia-jerzego-efekt-jest-przekomiczny.html#BoxLSImg :) hehehe

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...