7 listopada 2014

Kate i kwiaty - ślub

Trudno wyobrazić sobie księżną Kate w sukni ślubnej, ale bez skromnego bukietu, z którym szła do ołtarza Opactwa Westminster. Równie symbolicznym obrazem były pierwsze od czasu ogłoszenia jej ciąży zdjęcia, na których trzyma bukiet żółtych róż.

Nie trudno dostrzec tym samym, że kwiaty towarzyszą księżnej niezwykle często, a ona sama posługuje się ich symboliką, naśladując tym samym królową Wiktorię. Na początku przyjrzyjmy się zatem pierwszemu wydarzeniu, podczas którego Kate wystąpiła już jako członek rodziny królewskiej – chodzi oczywiście o jej ślub z księciem Williamem. 


Wydarzenie celebrowane w Wielkiej Brytanii na wiele sposobów, zostało także uhonorowane przez David Austin Roses, jedną z najsłynniejszych hodowli róż na świecie. Tamtejsi szkółkarze wyhodowali różę nazwaną na cześć przyszłej pary książęcej „William i Catherine”. Charakteryzuje się ona gęstą i krzaczastą formą oraz pełnym kwiatem, który w początkowej fazie rozkwitu jest jasno-morelowy, później kremowy, aż przyjmuje kolor czystej bieli. Róża od jesieni ubiegłego roku jest dostępna w niektórych szkółkach w Polsce.


Sama przyszła księżna również została uhonorowana różą „Catherine” o brzoskwiniowo-różowych płatach i słodkim zapachu. Odmiana była wyhodowana w edycji limitowanej i zasadzono ją w Windsor Great Park tuż przed 29 kwietnia.


Obie odmiany byłby zatem doskonałym wyborem między innymi do dekoracji Opactwa Westminsterskiego, ale nigdy się tam nie pojawiły, ponieważ nie był to czas ich kwitnienia, a Kate postanowiła skorzystać przede wszystkim z roślin i kwiatów sezonowych. Dodatkowo narzeczeni chcieli, aby możliwie jak najwięcej roślin zostało po ślubie zasadzonych z powrotem do ziemi.

więcej zdjęć
Koncepcja dekoracyjna zakładała przeniesienie typowego angielskiego ogrodu końca kwietnia do wnętrza Opactwa. Wzdłuż wejściowej części kościoła ustawiono 8 drzew: 4 klony polne i 2 graby, symbolizujące odporność i wytrzymałość ze względu na wyjątkową twardość ich drewna. Po ślubie drzewa zasadzono w Highgrove, wiejskiej rezydencji księcia Karola.
 
 
Do innych dekoracji wybrano kwiaty w kolorze białym: wiśnie, azalie, magnolie, rododendrony, euphorbie, wisterie, chiński agrest, kokoryczkę. Wnętrza udekorowanego Opactwa można było oglądać do 6 maja.
Najwięcej emocji wzbudził niewątpliwie bukiet ślubny księżnej i chociaż okazał się niezwykle prosty, jego symbolika była ogromna.

więcej zdjęć

Nie mogło w nim zabraknąć gałązki mirtu, symbolizującej prawdziwą i niezwyciężoną miłość. Roślina ta po raz pierwszy pojawiła się w wiązance królowej Wiktorii i do dziś jest stałym elementem każdego bukietu ślubnego królewskiej panny młodej. Gałązka dla Kate została zerwana w ogrodzie Wiktorii w Osborne House Isle of Wight. Z Kornwalii przywieziono za to 60 bukietów konwalii, której kwiaty symbolizujące czystość, oddanie i nadzieję na szczęście także znalazły się w bukiecie. Białe hiacynty symbolizowały sprawiedliwość i stałość, a bluszcz wierność i stałość uczuć. Chyba najciekawszym kwiatem był jednak goździk brodaty, którego symbolika nie jest może aż tak istotna jak to, że po angielsku jego nazwa to po prostu Sweet William.
Tuż po ślubie bukiet został złożony na grobie nieznanego żołnierza w Opactwie, tak jak bukiet Królowej Matki, która złożyła go w hołdzie bratu – ofierze pierwszej wojny światowej.

więcej zdjęć
W elemencie niemniej ważnym, czyli sukni, również wykorzystano motywy kwiatowe. Z angielskiej koronki uszyto wzory: żonkili (symbol Walii), trójlistnej koniczyny (symbol Irlandii), Popłochu pospolitego (symbol Szkocji) i róży (narodowy symbol Wielkiej Brytanii).


Biżuteria, którą nosiła Kate podczas ślubu, również ma znaczenie symboliczne. Kolczyki w formie żołędzi dopasowano do tiary przedstawiającej dębowe liście. Było to nawiązanie do herbu, który otrzymała księżna i jej rodzina po ślubie: znajdują się w nim między innymi 3 żołędzie (nawiązanie do trójki rodzeństwa Middleton) symbolizujące Berkshire znane z dębów, w którym Kate dorastała.

 
Tort weselny to z kolei kombinacja około 17 motywów kwiatów i liści, wśród których powtarzają się wcześniej wykorzystane (między innymi przepiękne zwieńczenie najwyższego piętra w formie konwalii) jak i zupełnie nowe: wiciokrzew - więzy miłości, kwiat jabłoni –szczęście, biały wrzos - ochrona, spełnienie marzeń, jaśmin – uprzejmość, stokrotka - młodość, piękno, prostota, kwiat pomarańczowy - małżeństwo, wieczna miłość, płodność i lawenda - żarliwe przywiązanie, oddanie, sukces i szczęście.


 Hedera

Serdeczne podziękowania dla Hedery, która przygotowała tę niezwykle ciekawą notkę. Co o niej myślicie? : )

8 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post, poproszę o więcej :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Notka jest wspaniała.:) Nawet przez myśli mi nie przeszło, że kwiatowa symbolika ślubna ma równocześnie aż tyle połączeń z Wielką Brytanią, marzeniami i szczęściem pary narzeczonych.
  Róże są prześliczne, ale moje serce i tak podbił ten zwyczajny goździk brodaty.;)

  OdpowiedzUsuń
 3. zdecydowanie więcej notek tematycznych! bardzo dobrze się je czyta:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że kwiaty mają aż taką symbolikę. Dobrze wiedzieć, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelka! Notka bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rewelacja, już kiedyś na jakimś blogu zaproponowałam taki temat o bukietach ślubnych księżnych. Tutaj temat został dogłębnie przeanalizowany, wiele ciekawych informacji. Oby więcej takich notek tematycznych. Ze swojej strony mogę poprosić o notatkę tematyczną o płaszczach jesienno/zimowych Kate bo ma ich mnóstwo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brawo. Ciekawe i poprawnie pod względem językowym napisane. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super!! :) na 5+. Ogromne podziękowania dla Hedery, bo notka wspaniała. Wszystkie najważniejsze informacje uporządkowane w czytelnej, przejrzystej formie.

  Oby więcej takich notek.

  OdpowiedzUsuń