3 sierpnia 2014

Księżna Kate & członkowie rodzin królewskich

Już jutro będziemy świadkami bardzo interesującego wydarzenia dla wszystkich królewskich obserwatorów - Kate po raz pierwszy będzie reprezentować Królową Elżbietę na spotkaniu z parą królewską! 

Jak już wiemy od kilku miesięcy, Kate, William i Harry pojadą w najbliższy poniedziałek do Belgii, aby wziąć udział w uroczystych obchodach 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej.  Oczywiście nie będą najważniejszymi gośćmi - na uroczystości pojawią się prezydenci, przywódcy i władcy innych państw. Jeśli chodzi o koronowane głowy, to czytałam na razie tylko o przyjeździe króla Filipa z Hiszpanii (żadnych informacji o tym, czy będzie towarzyszyła mu królowa Letizia) oraz księcia Guillaume'a z Luksemburga - nie wiadomo czy w zastępstwie ojca czy razem z nim oraz czy będzie z nim księżna Stephanie. Wszyscy przyjadą na zaproszenie króla Filipa i królowej Matyldy. W Belgii miała miejsce pierwsza bitwa I wojny światowej, dlatego też postanowili oni zorganizować uroczystości w swoim kraju.

Gdy 21 lipca 2013 r. Filip został królem po abdykacji swojego ojca, króla Alberta II, Matylda stała się pierwszą królową urodzoną w Belgii. Jest jednak w połowie Polką.  Jest najstarszym dzieckiem belgijskiego arystokraty Patricka d'Udekem d'Acoza i wywodzącej się z polskiego hrabiowskiego rodu Anny Komorowskiej.

Matylda i Filip, jeszcze jako księżna i książę Brabancji, w 2011 roku uczestniczyli w ślubie Kate i Williama. 


To właśnie tego dnia Kate miała okazję spotkać spotkać ich po raz pierwszy, a także poznać członków innych europejskich rodzin królewskich. Działo się to za zamkniętymi drzwiami pałacu podczas przyjęcia dla ważnych osobistości, które odbyło się "po zejściu z balkonu" pałacu Buckingham. 


W ślubie uczestniczyli członkowie europejskich rodzin królewskich: (od prawej na dole)
księżna Matylda, książę Filip (Belgia), królowa Sonia, król Harald (Norwegia), księżna Maria, książę Henryk (Luksemburg), królowa Małgorzata - niewidoczna na tym zdjęciu (Dania), książę Daniel, księżniczka Victoria (Szwecja), księżna Letycja, książę Filip, królowa Sofia (Hiszpania), księżna Maxima, książę Willem - Alexander (Holandia), książę Konstantyn (chrzestny syn Williama), księżna Marie - Chantal, książę Pavlos (Grecja). (Za nimi) książę Albert z narzeczoną Charlene Wittstock (Monako).  W oddali widzimy arabskich, dalekowschodnich i afrykańskich władców.


2 listopada 2011 roku Kate i William przyjechali na jeden dzień do Danii. Spotkali się z księżną Mary i księciem Frederikiem, którzy nie uczestniczyli w ich ślubie (Danię reprezentowała królowa Małgorzata, mama Frederika). Było to pierwsze i do tej pory ostatnie takie oficjalne wyjście Kate z członkami innego europejskiego rodu. Mam jednak nadzieję, że w najbliższej przyszłości będzie takich więcej.
 

18 maja 2012 roku do zamku w Windsorze przyjechało dwudziestu sześciu władców, aby uczestniczyć w przyjęciu z okazji Diamentowego Jubileuszu królowej Elżbiety. Przed lunchem odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła także Kate. Filmik z tego spotkania możecie obejrzeć tutaj i tutaj.


Zwłaszcza w filmikach widać, że księżna czuje się dobrze i swobodnie w towarzystwie monarchów. Oczywiście, nie wiadomo jakie prywatne relacje mają Kate i William z innymi członkami europejskich rodzin królewskich, ale zapewne z wieloma darzą się sympatią. Poniżej Kate i książę Albert z Monako podczas Igrzysk Olimpijskich: 


Jutrzejszy dzień dla Kate to kolejny krok w zdobywaniu doświadczenia w roli księżnej. Nie mogę doczekać się tych wszystkich wydarzeń! Rozpoczynają się o 11:00, a cały plan dla Kate, Williama i Harry'ego znajdziecie tutaj.

Do jutra!

12 komentarzy:

 1. czy jutro beda transmitowane uroczystosci w belgii w tvn24?

  OdpowiedzUsuń
 2. Również się nie mogę doczekać! Marto, jak o 11 wejde na bloga to wstawisz już pierwsze zdjęcia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wstawię je zaraz po tym jak się pojawią :)

   Usuń
 3. Jak myślicie co jutro założy Kate?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że coś jasnego, w pastelowych kolorach i od 'droższej firmy" - Alexander McQueen, Jenny Packham itp.

   Usuń
 4. Mam nadzieje, że Kate częściej będzie miała spotkania z członkami innych rodzin królewskich. :) Znajdę na Twoim blogu archiwum, Marto?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest po prawej stronie :)

   Usuń
  2. Dziękuję, nawet tam nie popatrzyłam :)

   Usuń
 5. Kate jest juz wBelgii
  nie moge sie doczekac jutra i jej stylizacji:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kate, William i Harry dopiero dzisiaj przylecieli :)

   Usuń
 6. Właściwie od dłuższego czasu było wiadomo, że Letizii nie będzie, zaś na 100% potwierdzono to w piątek (01.08). Powodu nie znamy, ale jednym z wyjaśnień jest neutralna postawa Hiszpanii podczas wojny. W związku z tym wg komentatorów taka reprezentacja na uroczystościach jest stosowna.

  OdpowiedzUsuń