4 sierpnia 2014

Kate i William w Belgii


Dziś ma miejsce wyjątkowa rocznica - sto lat temu rozpoczęła się I Wojna Światowa. Z okazji tego wydarzenia, król i królowa Belgii zorganizowali uroczystości oddające hołd i cześć wszystkim poległym w których uczestniczyli prezydenci, przywódcy i władcy pięćdziesięciu państw. Wielką Brytanię reprezentowali Kate, William i Harry.


Rano, Kate i William przyjechali do L'Abbaye Saint-Laurent, szpitala wojskowego, gdzie zostali powitani przez króla Filipa i królową Matyldę.
 
 
Uznając status króla i królowej, witając się, Kate musiała dygnąć przed Matyldą i Filipem.


Przed południem w Liege, odbyły się pierwsze uroczystości. William wygłosił na nich przemówienie:

"[...]  By­li­śmy w ubie­głym stu­le­ciu wro­ga­mi wię­cej niż raz, a dzi­siaj je­ste­śmy przy­ja­ciół­mi i so­jusz­ni­ka­mi. Skła­da­my hołd tym, któ­rzy od­da­li życie, by za­pew­nić nam wol­ność. Bę­dzie­my o nich pa­miętać [...]. "


 Niem­cy na­pa­dły na neu­tral­ną Bel­gię 4 sierp­nia 1914 roku w ra­mach swego ataku na Fran­cję, a jesz­cze tego sa­me­go dnia wy­po­wie­dzia­ła im wojnę Wiel­ka Bry­ta­nia. Jak za­zna­czył w swoim prze­mó­wie­niu pre­zy­dent Fran­cji Fran­co­is Hol­lan­de, Bel­gia była pierw­szym polem bitwy pierw­szej wojny świa­to­wej, a jej siły zbroj­ne sta­wi­ły w re­jo­nie Liege "twar­dy opór". Jak wia­do­mo, opóź­nie­nie mar­szu Niem­ców przez Bel­gię po­mo­gło armii fran­cu­skiej w skon­so­li­do­wa­niu obro­ny i nie­do­pusz­cze­niu agre­so­ra do Pa­ry­ża.
 Onet.pl


Po skończeniu ceremonii, Kate i William udali się na prywatny lunch do pałacu Prince - Bishop. Polityk Ello di Rupo podzielił się zdjęciem Kate i Williama na swoim Instagramie:

Ello Di Rupo Instagram

Po południu Kate i William pojechali do miasta Mons, gdzie m.in. znajdowała się siedziba brytyjskiego wywiadu. Tam dołączył do nich Harry. Najpierw zwiedzili Ratusz. Wyszli na jego balkon, aby przywitać się z mieszkańcami, którzy tłumnie przybyli, aby ich zobaczyć:


Na koniec dnia, Kate, William i Harry udali się na cmentarz wojskowy St. Symphorien (Mons), gdzie pochowani są żołnierze z całej Europy. Tam dołączył do nich premier David Cameron, dojechali też król i królowa.


Księżna złożyła kwiaty pod pomnikiem.


Gdy zapadał zmrok, odbyła się ostatnia ceremonia. 


 Kate i królowa Matylda.


 Dzisiejszy dzień był bardzo wyjątkowy - nie tylko ze względu na rocznicę wybuchu ważnej w dziejach Europy wojny, ale również dlatego, że pierwszy raz Kate i William reprezentowali królową Elżbietę w takim wydarzeniu. 

Na wszystkie "ważniejsze" okazje, Kate pozwala sobie założyć ubrania czołowych projektantów, dlatego też nie był zaskoczeniem jasnoróżowy sukienkopłaszczyk od Alexandra McQueena. Był natomiast perfekcyjnym wyborem - zwłaszcza, że Kate świetnie dobrała dodatki.

 
 ... nowy kapelusz od Jane Taylor...


 ... torebka (również) Alexandra McQueena, ulubione szpilki L.K  Bennet oraz perłowe kolczyki Kiki McDonough.


Dzisiejszy dzień na pewno zostanie nam w pamięci na długo : )
 

31 komentarzy:

 1. wlaczcie na Sky news. właśnie widzę kate i Williama

  OdpowiedzUsuń
 2. kate jak zawsze piekna i elegancka

  OdpowiedzUsuń
 3. kate jak zawsze elegancka

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda ślicznie i elegancko tak jak na księżną przystało :) Kate jest na właściwym miejscu i we właściwym czasie

  OdpowiedzUsuń
 5. http://www.zimbio.com/photos/Kate+Middleton/Duke+Duchess+Cambridge+Attend+Service+Remembrance/vrHsM1pU5z5 zdjecia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. http://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/para-ksiazeca-wydala-4-5-mln-funtow-na-remont-apartamentu-w-ktorym-nie-bedzie/ereyg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nie prawda, Anmer Hall to wiejski, weekendowy dom Kate i Williama :)

   Usuń
 7. Dziwny ten strój. A zwłaszcza jego górna część. Chyba chodziło o to, aby skrócić długi tułów Księżnej. Ogólnie ok. Ale bez szału w mojej opinii.
  To co mnie urzekło patrząc na obydwie pary: królewską i ksiazeca to to, iż Para belgijska a szczególnie Królowa Matylda jest bardzo skromna a jej sukienka przez tę skromność bardzo wyrafinowana, choć zupełnie prosta.☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w stylizacji Kate usunęłabym ten kołnierzyk ;)

   Usuń
  2. kolnierzyk i kwiatek na kapeluszu,bo on nie pasuje do dodatkow Kate

   Usuń
  3. ten kapelusz jest w porządku :)

   Usuń
 8. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2715421/Sporty-Pippa-strikes-Duchess-sister-swims-Asia-Europe-charity-beats-brother-Jam

  i Kate i Pippa maja bardzo duzo pieprzykow na ciele (rece,nogi,twarz etc) to od slonca czy taka skora poprostu z pieprzykami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pieprzyki są i od słońca, ale też im się jest starszym, tym ich wiecej, pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Pippa ma tyle, bo przesadza z solarium. Duża ilość pieprzyków nie jest dobra, bo mogą zmienić się znamiona nawet takie nowotworem.

   Usuń
 9. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2715359/A-glowing-Kate-charms-President-Hollande-William-join-King-Philippe-Queen-Mathilde-Belgians-pay-tribute-fallen-Li-ge.html filmik z powitania ps kosium bardzo skrócił Kate i jest niekorzystny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dlaczego jest niekorzystny? Księżna ładnie wygląda :)

   Usuń
  2. Kolnierzyk jest niekorzytny i fason plaszczu ,bo ja wizualnie bardzo skraca i przytlacza w sesnie gorna partia szersza niz dolna partia Ksieznej

   Usuń
 10. Oglądałam relację z obchodów wybuchu I wojny światowej na żywo i muszę przyznać, że Kate zrobiła na mnie wrażenie. Nie strojem, który jest dość przewidywalny, Kate na większość podniosłych okazji ubiera się podobnie i zakłada takie właśnie eleganckie płaszczyki w stylu tego dzisiejszego. Ale bardzo spodobało mi się jej zachowanie. Kiedy wysiadła z limuzyny i ukłoniła się przed królem i królową Belgii z serdecznym uśmiechem. Aż miło było na nią patrzeć. Jest w Kate coś takiego, co sprawia, że pozwala się lubić. Nie ma w niej wyniosłości, mimo że jest małżonką następcy tronu, ani też niepotrzebnego zakompleksienia, chociaż w jej żyłach nie płynie błękitna krew. Jest za to dużo szczerości i życzliwości wobec innych. Fajnie, że mimo książęcego tytułu, który otrzymała w dniu ślubu z Williamem, wciąż pozostaje taką zwykła Kate:)

  OdpowiedzUsuń
 11. na pozniejszych fotach z dzisiaj kate ma krecone wlosy tj grube loki a o 11.00 miala proste -czyli jest z nia fryzjerka:)
  a moze rano wiatr jej wyprostowal tj popsul fryzure /loki

  zdjecie z 11.00 http://www.zimbio.com/photos/Kate+Middleton/Service+Remembrance+Ceremony/OC6nCSMTzIH
  http://www.zimbio.com/photos/Kate+Middleton/Service+Remembrance+Ceremony/ZovDwZzmECH

  zdjecie z popoludnia : loki:) http://www.zimbio.com/photos/Kate+Middleton/British+Royals+Visit+St+Symphorien+Military/A-RL_6lYvL8
  http://www.zimbio.com/photos/Kate+Middleton/British+Royals+Visit+St+Symphorien+Military/zAUWw3gX6kn

  OdpowiedzUsuń
 12. Moim zdaniem strój jest całkiem udany, pasuje do powagi uroczystości. Nawet ten kołnierzyk aż tak nie przeszkadza. Kate jest po prostu wierna swojemu stylowi.

  OdpowiedzUsuń
 13. moim zdaniem Kate wygląda bardzo ładnie. elegancko i stonowanie do okazji. klasyka zero jakiś ekstrawagancji. jeden z lepszych strojów ostatnimi czasy:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wizyta się już zakończyła, to kiedy notka?

  OdpowiedzUsuń
 15. Nota bene media hiszpańskie skrytykowały W&K za zachowanie podczas tej wizyty. Jakoby mieli zignorować Felipe VI i nie przywitać się z nim. Dopiero później naprawili "przeoczenie". Link do artykułu i zdjęcia poniżej. Oczywiście to Vanitatis i należy traktować go lekko z przymrużeniem oka (brukowiec jakich mało;)).
  http://www.vanitatis.elconfidencial.com/casas-reales/2014-08-04/el-despiste-de-los-duques-de-cambridge-a-don-felipe-en-lieja_171973/

  OdpowiedzUsuń
 16. Marto, powinnaś dodać/zaktualizować notkę, ponieważ jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Kate i powinnyśmy więc mieć więcej informacji o tym. Czekamy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) To już nawet ze spaceru Kate i George'a mogłoby nie być notki, ale same zdjęcia natomiast to jest bardzo ważne wydarzenie dlatego i notka i dużo zdjęć powinno się znaleźć w tym poście :)

   Usuń
 17. I jest notka? Jest! Powiem ci Marto, że bardzo ale to bardzo się postarałaś pisząc tą notkę. Brawo! Notka jest wspaniała!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dziękuję :)
   ja po prosyu muszę mieć wenę ;) kiedy jej nie ma, to ciężko mi się pisze, bardzo długo, a i tak nie jest taka jakbym chciała. Musiałam znaleźć czas, wenę i wszystko jest :) teraz jeszcze kolejne zaległe ;)

   Usuń
  2. A uzupełniłabyś jeszcze notkę z wizyty Kate,Williama i Harrego w Glasgow (drugi dzień)?

   Usuń
 18. Te kolczyki są marki Annoushka a nie Kiki McDonough :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Król i królowa BELGÓW nie Belgii!!!

  OdpowiedzUsuń