14 czerwca 2014

Trooping the Colour 2014


Dziś druga sobota czerwca czyli moje ulubione święto w Wielkiej Brytanii - oficjalne obchody urodzin monarchini, Trooping the Colour.


W karocach jak z bajki jechali członkowie rodziny - Kate razem z Camillą i Harrym. Natomiast William - żołnierz Gwardii Irlandzkiej, księżniczka Anna -  członkini pułku kawalerii armii brytyjskiej i książę Karol - żołnierz Gwardii Walijskiej jechali w swoich mundurach na koniach.

 W zeszłym roku, było to ostatnie oficjalne wyjście Kate przed urodzeniem dziecka.


Czym dokładnie jest święto Trooping the Colour?

"Trooping The Colour jest ceremoniałem sięgającym w swojej tradycji XVII wieku. Popularnie zwana 'Paradą na Cześć Urodzin Królowej' jest jednym z najbardziej spektakularnych widowisk na świecie. Królowa Elżbieta II tak naprawdę urodziła się w kwietniu, ale zgodnie z tradycją uroczyste obchody odbywają się każdego roku w czerwcu.

 Ceremonia wywodzi się z tradycji prezentowania sztandarów, tak aby żołnierze byli w stanie rozpoznać flagi swojego pułku, których używano do oznaczenia punktu zbiórki w czasie bitewnej gorączki. Jak podają źródła historyczne, ceremonia ta miała miejsce po raz pierwszy za panowania Króla Karola II i od roku 1762 stała się dorocznym wydarzeniem w trakcie obchodów oficjalnych urodzin monarchy

W widowiskowej paradzie bierze udział ponad 1.100 żołnierzy z osobistych oddziałów Jej Królewskiej Mości (Household Division), kilka setek koni, 400 muzyków grających w orkiestrach wojskowych (Massed Bands). Parada ma stałe miejsce na placu Horse Guards Parade w pobliżu Whitehall, niedaleko od Pałacu Buckingham. 

 Tysiące zgromadzonych widzów ustawia się wzdłuż trasy deptaku prowadzącego z Pałacu Buckingham aż do Horse Guards Parade, aby przyglądać się przejeżdżającej w powozach rodzinie królewskiej oraz towarzyszącym im zastępom wojska przystrojonych w odświętne mundury. 

Ceremoniał odbywa się według ściśle określonych etapów:
 - Przymaszerowanie wojsk
- Przyjazd Monarchinii
- Przegląd wojska
- Przemarsz orkiestry wojskowej
- Odebranie sztandaru 
- Parada ze sztandarem – Trooping The Colour 
- Przemarsz piechoty
- Przejazd zastępów konnych
- Odmaszerowanie wojsk
- Powrót do Pałacu Buckingham"


W zeszłym roku książę Filip nie mógł uczestniczyć w obchodach, ponieważ przebywał szpitalu. Zastąpił go wtedy kuzyn Elżbiety - Edward, książę Kentu, który zresztą dziś też brał udział w paradzie.


Po przejeździe ulicami miasta, rodzina udała się na balkon Pałacu Buckingham, gdzie ok. 1 brytyjskiego czasu, razem z wielotysięcznym tłumem obejrzała pokazy Royal Air Force. 


 Wielu spodziewało się, że książęca para zdecyduje się zabrać ze sobą George'a na balkon pałacu Buckingham. Sama miała pesymistyczne nastawienie do tego pomysłu i niestety się sprawdziło.


Na dzisiejsze święto księżna zdecydowała się wybrać kreację od Alexandra McQueena (tak jak w 2011 i 2013 roku).


Bardzo podobało mi się, że księżna wybrała dziś garsonkę, a Wam?

Księżna wybrała do niej kapelusz Jane Taylor, torebkę Alexandra McQueena, ciekawą broszkę z pereł, która na razie nie została zidentyfikowana, ale na pewno nie pochodzi z królewskiej kolekcji.

Jak podoba Wam się dzisiejszy strój Kate?

17 komentarzy:

 1. uważam, że bardzo ładnie wyglądała, aczkolwiek zdziwiłam się, że nie miała płaszczyka, tylko spódnicę i żakiet do kompletu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ktoś tu miał wrócić "pełen nowej energii i chęci do pracy" a notatek jak nie było tak nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kate jak zwykle zachwyca. Lecz czy nie wydaje Wam się ,że Księżna Kate ma licówki na zębach. Zawsze kiedy się uśmiecha a stoi obok innych członków rodziny królewskiej , którzy się też uśmiechają tylko Kate ma tak wyraziste białe zęby, dokładnie tak jak by miała nałożone licówki . Kiedyś dokładnie przyjrzałam się jej zębom wiele lat wcześniej i mam wrażenie ,że Kate ma własnie licówki. W każdym bądź razie ma piękne zęby, super....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Kate ma porcelanowe licówki. Efekt jest bardzo ładny, ale warto wiedzieć że sztuczny, aby nie popaść w kompleksy. ''and the application of porcelain veneers and the polishing of enamel surfaces'' - http://www.express.co.uk/news/uk/286379/Kate-Middleton-s-beauty-secrets-revealed

   Usuń
  2. Księżna Claire urodziła dzisiaj córkę - Amalię Gabrielę Marię Teresę.

   Usuń
  3. Myślę, że to możliwe, bo w końcu poprawiała zęby.

   Usuń
 4. A małego Georga dalej ukrywają , szkoda ale może bali się się ,że go ktoś porwie z balkonu hehehheh :) A może był chory ? To była taka świetna okazja aby go pokazać przez chwilkę. Szkoda może za rok lub 2 lata go zobaczymy jeszcze? Jak myślicie kiedy gdzieś z małym Georgiem się znowu pojawią ?

  OdpowiedzUsuń
 5. popełniłaś mały błąd w notce. Trooping the Colour odbywa się w drugą sobotę czerwca, a nie trzecią :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Między Kate a Sophie jest 17 lat różnicy, a wyglądają jak rówieśniczki...

  OdpowiedzUsuń
 7. No ja mam zastrzeżenia do fasonu garsonki, który niestety nie pasuje do figury Kate:( Ale Kate rzadko trafia z fasonami. Natomiast kolor jest perfekcyjny! Bardzo, bardzo twarzowy:) No i ta żakardowa tkanina - super. Ogólnie bardzo podoba mi się ta kreacja:) Garsonki są uniwersalne, więc pewnie jeszcze nie raz będzie okazja zobaczyć w niej Kate.

  OdpowiedzUsuń
 8. W 2011 roku wyglądała przepięknie! :o

  OdpowiedzUsuń
 9. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=686641971383155&set=pcb.686642294716456&type=1&theater

  OdpowiedzUsuń
 10. Popatrzcie tylko!!! :)
  http://kate-william-george.tumblr.com/post/88868447732
  http://kate-william-george.tumblr.com/post/88868296787/duchesskatemidd-he-is-so-excited-to-see-the
  http://kate-william-george.tumblr.com/post/88868368997/fanofcatherine-this
  Jacy oni są cudowni!

  OdpowiedzUsuń
 11. http://3.bp.blogspot.com/-RABV7g37uEU/U53WWsCMXhI/AAAAAAABZVw/LfaX7SaAxL4/s1600/article-2658394-1ECA37EA00000578-729_470x669.jpg

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie się bardzo podoba, tak inaczej niż zazwyczaj. Za to te wysokie futrzaste czapki, które pewnie maja swoją nazwę, zawsze mnie doprowadzają do śmiechu :0

  OdpowiedzUsuń
 13. Mi też nie podoba się fason tej garsonki, a poza tym bardzo ładnie :) no i zdecydowanie szkoda, że nie wzięli George'a :( jeśli był na meczu polo to mogli go wziąć też na balkon ;) ale to ich dziecko i ich decyzja :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakoś przeoczyłam bliższe zdjęcia Kate z balkonu. Ten komplet jest wspaniały, a już szczególnie podoba mi się wykończenie żakietu u szyi. Chciałabym mieć taki strój w swojej szafie.:)
  Perłowa broszka doskonale się komponuje z całością stylizacji.

  OdpowiedzUsuń